An object with a mass of 5 kg is hanging from an axle with a radius of 24 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 12 cm, how much work would it take to turn the wheel 3 cm?

1 Answer
Oct 27, 2017

The work is =2.94J#

Explanation:

enter image source here

The load is L=5gN

The radius of the axle is r=0.24m

The radius of the wheel is R=0.12m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*0.12=5g*0.24

F=5g*0.24/0.12=98N

The force is F=98N

The distance is d=0.03m

The work is W=Fd=98*0.03=2.94J