An object with a mass of 5kg is hanging from an axle with a radius of 24cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 12cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Mar 30, 2017

The work is =147.8J

Explanation:

enter image source here

The load =(5g)N

Radius of axle r=0.24m

Radius of wheel R=0.12m

Taking moments about the center of the axle

F0.12=5g0.24

F=5g0.240.12=10g=98N

The distance is =2π0.24=0.48π

The work done is

W=Fd=980.48π=147.8J