An object with a mass of 5 kg is hanging from an axle with a radius of 24 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 15 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Apr 8, 2017

The work done is =118.2J

Explanation:

enter image source here

The load =(5g)N

Radius of axle r=0.24m

Radius of wheel R=0.15m

Taking moments about the center of the axle

F*0.15=5*g*0.24

F=(5*g*0.24)/0.15=78.4N

The work done is

W=F*d

d=2*pi*0.24

W=78.4*pi*0.48=118.2J