An object with a mass of 5 kg is hanging from an axle with a radius of 24 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 32 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Jul 3, 2017

The work is =55.4J

Explanation:

enter image source here

The load L=(5g)N

Radius of axle r=0.24m

Radius of wheel R=0.32m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.32=5*g*0.24

F=(5*g*0.24)/0.32=36.75N

The force is F=36.75N

The distance is d=2pir=2pi*0.24=0.48pim

The work is

W=Fd=36.75*0.48*pi=55.4J