An object with a mass of 5kg is hanging from an axle with a radius of 24cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 38cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Jul 2, 2016

73.85J

Explanation:

Given

  • The radius of the axle (r)=24cm0.24m

  • The mass of the object (m)=5kg

We are to calculate the work done to lift the object by turning the wheel a length equal to the circumference of the axle.

Now circumference of the axle(l)=2πr=2×π×0.24m

Actually the work done occurs due to the lifting of the object against the gravitational pull by length l=2πr

So Work done(W)=m×g×2πr

=5×9.8×2×3.14×0.24J73.85J