An object with a mass of 5kg is hanging from an axle with a radius of 24m. If the wheel attached to the axle has a radius of 8m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Dec 2, 2017

The force is F=52N

Explanation:

enter image source here

The load is L=5gN

The radius of the axle is r=24m

The radius of the wheel is R=8m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F8=5g24

F=5g248=52N

The force is F=52N