An object with a mass of 5 kg is hanging from an axle with a radius of 30 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 9 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jun 18, 2017

The force is =1.63N

Explanation:

enter image source here

The load L=(5g)N

Radius of axle r=0.3m

Radius of wheel R=9m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*9=5*g*0.3

F=(5*g*0.3)/9=1.63N

The force is F=1.63N