An object with a mass of 5kg is hanging from an axle with a radius of 48m. If the wheel attached to the axle has a radius of 3m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Mar 11, 2017

The force is =784N

Explanation:

enter image source here

The load =5gN

Radius of axle r=48m

Radius of wheel R=3m

Taking moments about the center of the axle

F3=5g48

F=5g483=80g=784N