An object with a mass of 5 kg is hanging from an axle with a radius of 8 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 42 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Apr 9, 2017

The work done is =4.69J

Explanation:

enter image source here

The load =(5g)N

Radius of axle r=0.08m

Radius of wheel R=0.42m

Taking moments about the center of the axle

F*0.42=5*g*0.08

F=(5*g*0.08)/0.42=9.33N

The distance is

d=2*pi*0.08=0.16pi

The work done is

W=Fd=9.33*0.16pi=4.69J