An object with a mass of 5 kg5kg is hanging from an axle with a radius of 8 cm8cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 32 cm32cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Jul 17, 2017

The work is =6.16J=6.16J

Explanation:

enter image source here

The load L=(5g)NL=(5g)N

Radius of axle r=0.08mr=0.08m

Radius of wheel R=0.32mR=0.32m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*rFR=Lr

F*0.32=5g*0.08F0.32=5g0.08

F=(5*g*0.08)/0.32=12.25NF=5g0.080.32=12.25N

The force is F=12.25NF=12.25N

The distance is d=2pir=2*pi*0.08=0.16pimd=2πr=2π0.08=0.16πm

The work is

W=Fd=12.25*0.16pi=6.16JW=Fd=12.250.16π=6.16J