An object with a mass of 5 kg is hanging from an axle with a radius of 8 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 56 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
May 9, 2018

The work is =24.63J

Explanation:

www.odicis.org

The load is L=5gN

The radius of the axle is r=0.08m

The radius of the wheel is R=0.56m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*0.56=5g*0.08

F=(5g*0.08)/0.56=7N

The force is F=7N

The distance is d=2piR=2*pi*0.56=3.52m

The work is

W=Fxxd=7*3.52=24.63J