An object with a mass of 6 kg is hanging from an axle with a radius of 24 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 8 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Apr 29, 2017

The force is =176.4N

Explanation:

enter image source here

The load L=(6g)N#

Radius of axle r=24m

Radius of wheel R=8m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*8=6*g*24

F=(6*g*24)/8=18g=176.4N