An object with a mass of 6 kg is hanging from an axle with a radius of 5 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 6 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jun 8, 2017

The force is =49N

Explanation:

enter image source here

The load L=(6g)N#

Radius of axle r=5m

Radius of wheel R=6m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*6=6*g*5

F=(6*g*5)/6=49N

The force is =49N