An object with a mass of 6 kg6kg is hanging from an axle with a radius of 54 m54m. If the wheel attached to the axle has a radius of 8 m8m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
May 10, 2017

The force is =396.9N=396.9N

Explanation:

enter image source here

The load L=(6g)N#

Radius of axle r=54mr=54m

Radius of wheel R=8mR=8m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*rFR=Lr

F*8=6*g*54F8=6g54

F=(6*g*54)/8=396.9NF=6g548=396.9N