An object with a mass of 6 kg is hanging from an axle with a radius of 54 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 4 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Mar 14, 2017

The force is =793.8N

Explanation:

enter image source here

The load =6gN

Radius of axle r=54m

Radius of wheel R=4m

Taking moments about the center of the axle

F*4=6g*54

F=(6g*54)/4=81g=793.8N