An object with a mass of 6 kg is hanging from an axle with a radius of 54 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 3 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Feb 25, 2017

The force is =176.4N

Explanation:

enter image source here

The load is =6gN

The radius of axle is =54m

The radius of wheel is =3m

The effort is =Ekg

Taking moments about the center of the axle

6g*54=E*3

E=(54*6g)/3=108gN

Force =108gN=176.4N