An object with a mass of 6 kg6kg is hanging from an axle with a radius of 6 m6m. If the wheel attached to the axle has a radius of 48 m48m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Nov 9, 2016

The force is =7.5N=7.5N

Explanation:

This is a statics problem.
To keep the object from falling, the moment about the center of the axle mus be balanced.
Let the force be FF
Then the moments are
6g*6=F*486g6=F48
:. F=6g*6/48=7.5 N