An object with a mass of 6kg is hanging from an axle with a radius of 7m. If the wheel attached to the axle has a radius of 48m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Dec 30, 2017

The force is =8.575N

Explanation:

enter image source here

The load is L=6gN

The radius of the axle is r=7m

The radius of the wheel is R=48m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F48=6g7

F=6g748=8.575N

The force is F=8.575N