An object with a mass of 6kg is hanging from an axle with a radius of 9m. If the wheel attached to the axle has a radius of 6m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Aug 16, 2017

The force is =88.2N

Explanation:

enter image source here

The load is L=6gN

The radius of the axle is r=9m

The radius of the wheel is R=6m

The effort is =FN

Taking moments about the center of the axle

F6=6g9

F=6g96=88.2N

The force is F=88.2N