An object with a mass of 6 kg is hanging from an axle with a radius of 9 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 18 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jan 14, 2018

The force is =29.4N

Explanation:

www.odicis.orgwww.odicis.org

The load is L=6gN

The radius of the axle is r=9m

The radius of the wheel is R=18m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*18=6g*9

F=(6g*9)/18=29.4N

The force is F=29.4N