An object with a mass of 7kg is hanging from an axle with a radius of 15cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 65cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Jun 6, 2017

The work is =14.9J

Explanation:

enter image source here

The load L=(7g)N#

Radius of axle r=0.15m

Radius of wheel R=0.65m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F0.65=7g0.15

F=7g0.150.65=15.83N

The force is =15.83N

The distance is =2πr=20.15π=0.3π

The work is

W=Fd=15.830.3π=14.9J