An object with a mass of 7 kg is hanging from an axle with a radius of 15 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 125 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Feb 24, 2017

Work done =64.7J

Explanation:

Mass =7kg

Radius of axle =0.15m

Radius of wheel =1.25m

Cicumference of axle =2pir=2*0.15*pi=0.94m

Work done =mgh=7*9.8*0.94=64.7J