An object with a mass of 7kg is hanging from an axle with a radius of 15cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 75cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Aug 9, 2017

The work is =12.93J

Explanation:

enter image source here

The load is L=7gN

The radius of the axle is r=0.15m

The radius of the wheel is R=0.75m

The effort is =FN

Taking moments about the center of the axle

F0.75=7g0.15

F=7g0.150.75=13.72N

The distance is d=2πr=2π0.15=0.3π

The work is

W=Fd=13.720.3π=12.93J