An object with a mass of 7kg is hanging from an axle with a radius of 25cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 35cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Apr 25, 2017

The work is =77J

Explanation:

enter image source here

The load L=(7g)N#

Radius of axle r=0.25m

Radius of wheel R=0.35m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F0.35=7g0.25

F=7g0.250.35=49N

Distance is d=2πr=2π0.25=(0.5π)m

Work is W=Fd=490.5π=77J