An object with a mass of 7kg is hanging from an axle with a radius of 33m. If the wheel attached to the axle has a radius of 60m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Oct 20, 2017

The force is =37.7N

Explanation:

enter image source here

The load is L=7gN

The radius of the axle is r=33m

The radius of the wheel is R=60m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F60=7g33

F=7g330=37.7N

The force is F=37.7N