An object with a mass of 7kg is hanging from an axle with a radius of 36m. If the wheel attached to the axle has a radius of 69m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Oct 7, 2017

The force is =35.8N

Explanation:

enter image source here

The load is L=7gN

The radius of the axle is r=36m

The radius of the wheel is R=69m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F69=7g36

F=7g3669=35.8N

The force is F=35.8N