An object with a mass of 7kg is hanging from an axle with a radius of 36m. If the wheel attached to the axle has a radius of 72m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Dec 19, 2017

The force is F=34.3N

Explanation:

enter image source here

The load is L=7gN

The radius of the axle is r=36m

The radius of the wheel is R=72m

The effort is =FN

The [cceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F72=7g36

F=7g3672=34.3N

The force is F=34.3N