An object with a mass of 7kg is hanging from an axle with a radius of 58m. If the wheel attached to the axle has a radius of 72m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Mar 28, 2017

The force is =55.3N

Explanation:

enter image source here

The load =(7g)N

Radius of axle r=58m

Radius of wheel R=72m

Taking moments about the center of the axle

F72=7g58

F=7g5872=55.3N