An object with a mass of 7 kg7kg is hanging from an axle with a radius of 58 m58m. If the wheel attached to the axle has a radius of 70 m70m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Mar 31, 2017

The force to be applied is =56.84N=56.84N

Explanation:

enter image source here

The load =(7g)N=(7g)N

Radius of axle r=58mr=58m

Radius of wheel R=70mR=70m

Taking moments about the center of the axle

F*70=7*g*58F70=7g58

F=(7*g*58)/70=56.84NF=7g5870=56.84N