An object with a mass of 7kg is hanging from an axle with a radius of 6m. If the wheel attached to the axle has a radius of 31m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
May 3, 2017

The force is =13.3N

Explanation:

enter image source here

The load L=(7g)N#

Radius of axle r=6m

Radius of wheel R=31m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F31=7g6

F=7g631=13.3N