An object with a mass of 7 kg is hanging from an axle with a radius of 6 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 32 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Mar 1, 2017

The force is =12.86N

Explanation:

enter image source here

The load is =7gN

The radius of axle is =6m

The radius of wheel is =32m

The effort is =Ekg

Taking moments about the center of the axle

7g*6=E*32

E=(42g)/32=1.31gN

Force =1.31gN=12.86N