An object with a mass of 8 kg is hanging from an axle with a radius of 12 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 63 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jun 11, 2017

The force is =14.93N

Explanation:

enter image source here

The load L=(8g)N#

Radius of axle r=12m

Radius of wheel R=63m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F63=8g12

F=8g1263=14.93N

The force is =14.93N