An object with a mass of 8kg is hanging from an axle with a radius of 12m. If the wheel attached to the axle has a radius of 48m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jan 25, 2018

The force is F=19.6N

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The load is L=8gN

The radius of the axle is r=12m

The radius of the wheel is R=48m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F48=8g12

F=8g1248=N

The force is F=19.6N