An object with a mass of 8kg is hanging from an axle with a radius of 15cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 90cm, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Dec 1, 2017

The force is F=13.1N

Explanation:

enter image source here

The load is L=8gN

The radius of the axle is r=0.15m

The radius of the wheel is R=0.90m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F0.90=8g0.15

F=8g0.150.90=13.1N

The force is F=13.1N