An object with a mass of 8kg is hanging from an axle with a radius of 15cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 75cm, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Apr 17, 2017

The force applied is =15.68N

Explanation:

enter image source here

The load =(8g)N

Radius of axle r=0.15m

Radius of wheel R=0.75m

Taking moments about the center of the axle

F0.75=8g0.15

F=8g0.150.75=15.68N