An object with a mass of 8 kg is hanging from an axle with a radius of 15 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 60 cm, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
May 10, 2017

The force is =19.6N

Explanation:

enter image source here

The load L=(8g)N#

Radius of axle r=0.15m

Radius of wheel R=0.60m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.60=8*g*0.15

F=(8*g*0.15)/0.16=19.6N