An object with a mass of 8kg is hanging from an axle with a radius of 15m. If the wheel attached to the axle has a radius of 95m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
May 18, 2017

The force is =12.38N

Explanation:

enter image source here

The load L=(8g)N#

Radius of axle r=15m

Radius of wheel R=95m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F95=8g15

F=120g95=12.38N