An object with a mass of 8 kg is hanging from an axle with a radius of 15 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 9 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
May 24, 2017

The force is =130.7N

Explanation:

enter image source here

The load L=(8g)N#

Radius of axle r=15m

Radius of wheel R=9m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*9=8*g*15

F=(8*g*15)/9=130.7N

The force is =130.7N