An object with a mass of 8kg is hanging from an axle with a radius of 16m. If the wheel attached to the axle has a radius of 48m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
May 2, 2017

The force is =26.1N

Explanation:

enter image source here

The load L=(8g)N#

Radius of axle r=16m

Radius of wheel R=48m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F48=8g16

F=8g1648=83g=26.1N