An object with a mass of 8kg is hanging from an axle with a radius of 16m. If the wheel attached to the axle has a radius of 96m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Apr 4, 2017

The force is =13.1N

Explanation:

enter image source here

The load =(8g)N

Radius of axle r=16m

Radius of wheel R=96m

Taking moments about the center of the axle

F96=8g16

F=8g1696=13.1N