An object with a mass of 8kg is hanging from an axle with a radius of 18cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 45cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Feb 2, 2018

The work is =88.67J

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The load is L=8gN

The radius of the axle is r=0.18m

The radius of the wheel is R=0.45m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F0.45=8g0.18

F=8g0.180.45=31.36N

The force is F=31.36N

The distance is d=2π0.45m

The work is

W=F×d=31.360.90π=88.67J