An object with a mass of 8kg is hanging from an axle with a radius of 25cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 35cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
May 7, 2017

The work is =88J

Explanation:

enter image source here

The load L=(8g)N#

Radius of axle r=0.25m

Radius of wheel R=0.35m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F0.35=8g0.25

F=8g0.250.35=56N

The distance is

d=2π0.25=1.57m

The work done is

W=Fd=561.57=88J