An object with a mass of 8kg is hanging from an axle with a radius of 27cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 45cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Apr 4, 2017

The work done is =79.8J

Explanation:

enter image source here

The load =(8g)N

Radius of axle r=0.27m

Radius of wheel R=0.45m

Taking moments about the center of the axle

F0.45=8g0.27

F=8g0.270.45=47.04N

Circumference of the axle, d=2π0.27m

Work done =Fd

=47.042π0.27

=79.8J