An object with a mass of 8 kg is hanging from an axle with a radius of 27 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 21 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Nov 22, 2017

The force is =100.8N

Explanation:

enter image source here

The load is L=8gN

The radius of the axle is r=27m

The radius of the wheel is R=21m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*21=8g*27

F=8g*27/21=N

The force is F=100.8N