An object with a mass of 8kg is hanging from an axle with a radius of 27m. If the wheel attached to the axle has a radius of 18m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
May 2, 2018

The force is F=117.6N

Explanation:

www.odicis.org

The load is L=8gN

The radius of the axle is r=27m

The radius of the wheel is R=18m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F18=8g27

F=8g2718=117.6N

The force is F=117.6N