An object with a mass of 8 kg is hanging from an axle with a radius of 29 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 21 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jul 16, 2017

The force is =108.3N

Explanation:

enter image source here

The load L=(8g)N

Radius of axle r=29m

Radius of wheel R=21m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*21=8g*29

F=(8*g*29)/21=108.3N

The force is F=108.3N