An object with a mass of 8 kg is hanging from an axle with a radius of 32 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 16 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jul 24, 2018

The force is F=156.8N

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The load is L=8gN

The radius of the axle is r=32m

The radius of the wheel is R=16m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*16=8g*32

F=(8g*32)/16=156.8N

The force is F=156.8N