An object with a mass of 8kg is hanging from an axle with a radius of 49m. If the wheel attached to the axle has a radius of 21m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jun 27, 2017

The force is =182.9N

Explanation:

enter image source here

The load L=(8g)N

Radius of axle r=49m

Radius of wheel R=21m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F21=8g49

F=8g4921=182.9N

The force is F=182.9N