An object with a mass of 8 kg is hanging from an axle with a radius of 5 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 15 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Jun 21, 2017

The work is =8.21J

Explanation:

enter image source here

The load L=(8g)N

Radius of axle r=0.05m

Radius of wheel R=0.15m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.15=8*g*0.05

F=(8*g*0.05)/0.15=26.13N

The force is F=26.13N

The distance is d=2pir=2pi*0.05=0.1pi

The work is W=Fd=26.13*0.1pi=8.21J