An object with a mass of 8 kg is hanging from an axle with a radius of 5 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 65 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Jul 1, 2017

The work is =1.89J

Explanation:

enter image source here

The load L=(8g)N

Radius of axle r=0.05m

Radius of wheel R=0.65m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.65=8*g*0.05

F=(8*g*0.05)/0.65=6.03N

The force is F=6.03N

The distance is d=2pir=0.1pi=0.31m

The work is

W=F*d=6.03*0.31=1.89J